¨

Mediakonverterare

Mediakonverterare

Fiberoptiska mediakonverterare (även kallad fiberoptiska länkar, fiberoptiska modem, fiberoptiska sändare/mottagare) konverterar video, ljud, data eller kontrollsignaler (analogt eller digitalt) till optiska signaler. Fiberoptiska mediakonverterare består i regel av två enheter. Den första enheten konverterar en elektriska signalen till en optisk signal, och den andra enheten konverterar tillbaka signalen till en elektrisk signal.

MUX46R och MUX46T är multiplexer som kan skicka flera kanaler av data och video parallellt. Du behöver endast en standard Single Mode fiber för att skicka fyra signaler av video och sex kanaler av full-duplex data (full duplex = skicka/ta emot samtidigt). Dessa kort är perfekta för ROVs (remotely operated vehicles) eller andra fjärrstyrda fordon som kräver hög precision och ett flertal video- och datasignaler.

De standardiserade PC104-korten kan enkelt monteras/staplas på varandra, eller på andra mediakonverterare såsom Gigabit Ethernet, USB eller HD-SDI.

Princetel jobbar för närvarande på ett kort som kommer kunna hantera Ethernet + HD-SDI. Kortet förväntas lanseras fjärde kvartalet 2011.

Parameter Värden
Antal kanaler: 4 (NTSC, PAL, Y/C, RGB: 10 bit/AD; 8 bit/DA)
Bandbredd: 6 MHz/PAL; 4.5 MHz/NTSC
Impedans (input/output): 6 (4xRS-232, 0.6-115.2 kbaud; 2xRS-485/422)
Antal datakanaler: 6 MHz/PAL; 4.5 MHz/NTSC
Antal fiber 1 (SMF28, GI 50/125um, eller GI62.5/125um) 
Våglängd:  1310 nm/T; 1550 nm/R (850 nm/T; 1310 nm/R för MM)
Optisk budget:  20 dB (10 km/SM; 3 km/MM) 
Ström: +5 VDC/1 A (5 W per kort) 
Kortformat:  PC-104 
Dimension:  102×104×17 mm 
Vikt:  90 g 
Optisk anslutning: ST (FC, SC, LC, och /APCs tillgängligt)  
Ström:  Standard 5.5ODx2.1ID mm 
Arbetstemperatur: -10 C till 65 C 
Vibration:  MIL-STD-167-1 (Navy shipboard)
Chock:  MIL-STD-810E 

Du kan söka efter den produkt du söker med hjälp av Produktnamn eller Produktkategori.

Exempelvis:
SRH0317 eller Släpringar